در دیدار مردم آذربایجان شرقی ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

۲۷ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۴ کد : ۵۵۰۰۹ رهنمود اسلایدر
در دیدار مردم آذربایجان شرقی ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم آذربایجان شرقی
۱۴۰۱/۱۱/۲۶

آذربایجان مرکز تمدنی و فرهنگی در غرب کشور است.

✅     لازم میدانم به ملّت ایران اظهار تعظیم کنم به خاطر این حرکت ارزشمندی که در بیست‌ودوّم بهمن امسال نشان دادند. یک شنبه‌ی تاریخی، یک بیست‌ودوّم بهمن تاریخی بود؛ در سرتاسر کشور مردم به معنای واقعی کلمه حماسه آفریدند.
✅    به نظر من میشود گفت که در روز بیست‌ونهم بهمن سال ۵۶، تاریخ ایران ورق خورد؛ یعنی یک مقطع تعیین‌کننده‌ی تاریخی بود.
✅    تبریزی‌ها قیام قم را تبدیل کردند به قیام ملّی، تبدیل کردند به یک حادثه‌ی عمومی؛ با اینکه سختگیری و شدّت عمل در تبریز خیلی بیشتر بود؛ ... ایستادگی کردند، شعار دادند و قضیّه‌ی قیام را ملّی کردند.
✅    از جهت فرهنگی هم همین جور؛ آذربایجان مرکز تمدّنی و فرهنگی در غرب کشور است؛ ... ایران همیشه به مفاخر فرهنگی خود در آذربایجان افتخار کرده است.
✅    قضیّه‌ی بیست‌ونهم بهمن یک حادثه‌ی هویّت‌ساز بود.
✅    هر ملّتی، در سایه‌ی استقامت و ایستادگی، هویّت پیدا میکند. آن چیزی که به ملّتها هویّت میدهد، شخصیّت میدهد، عظمت میدهد، به حفاظت از خود ملّتها و فرهنگ آنها کمک میکند، استقامت آنها و ایستادگی آنها است.
✅    استقامت یعنی چه؟ یعنی آن خطّ مستقیمی را که انسان پیدا کرده، ادامه بدهد؛ نگذارد زاویه پیدا بشود. مشکلِ ملّتها زاویه پیدا شدن است.
✅    بیست‌ودوّم بهمن امسال هم یک مصداق دیگر همین استقامت است. با این نگاه، با این دید، مسئله را ببینیم و بررسی کنیم. ... این «آمدن» به معنای استقامت ورزیدن بود، به معنای لج کردن با دشمن بود.
✅    پیام ملّت ایران در این بیست‌و‌دوّم بهمن حمایت کامل از انقلاب اسلامی و از نظام جمهوری اسلامی بود؛ این از همه‌ی صداها بلندتر بود.
✅   گاهی اوقات در مقام خدشه‌ی در پیشرفتها [میگویند:] چرا همه‌ی تلاش خودتان را گذاشته‌اید روی تسلیحات، پهپاد، موشک و از این قبیل؟ ... خب، جوابش این است که اوّلاً لازم است؛ کشوری که دشمن دارد باید به فکر خودش باشد. ثانیاً در بخشهای دیگر مگر کمتر از بخش دفاعی کار شده؟ چندین برابرِ بخش دفاعی در بخش صنعت کار شده است.
✅    فرماندهِ متخصّصِ موشکیِ صهیونیستی یک حرفی زده بود که در جاهایی پخش شد؛ دست ما هم رسید؛ من نقل کردم. گفته بود: من با ایران دشمنم امّا در مقابل این حرکتی که اینها کردند ــ این موشکی که در شرایط تحریم درست کردند ــ من کلاه را از سرم، به احترام برمی‌دارم.
✅   یک جور این است که به دستاوردها نگاه کنیم، بفهمیم که ما توانش را داریم و بگوییم: خیلی خب، با همان همّتی که اینها را به دست آوردیم، این ضعفها را هم با همان همّت برطرف خواهیم کرد؛ این یک جور نگاه است؛ این نگاه، نگاهِ انقلابی است.
✅  بنشینیم، دست روی دست بگذاریم، یا نق بزنیم یا فریاد علیه این وضع بزنیم یا ضعفها را با صدای بلند، چند برابر بزرگ کنیم؛ این نگاه، نگاه ارتجاعی است.
✅   آنچه به نظر من میرسد، امروز مهم‌ترین کارهای ما کارهای اقتصادی است.
✅   رشد اقتصادی اگر بخواهد پیدا بشود، تولید اگر بخواهد افزایش پیدا کند، باید ثبات اقتصادی باشد، تورّم باید مهار بشود.
✅   یکی از چیزهایی که در ایجاد قوّت در کشور مؤثّر است و کشور را قوی میکند، اتّحاد ملّی است.

دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی


نظر شما :